Strona główna -> Realizowane programy -> Spotkania ze sztuką

„Spotkania ze sztuką” - Złockie

  • WSPÓŁCZESNA WERSJA „BALLADYNY”

5 maja 2009 r. odbyła się premiera sztuki na motywach tragedii Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.
Niezwykle żywiołowi aktorzy biorący udział w przedstawieniu pod kierunkiem Izabeli Kożuch, przedstawili tragiczną historię femme fatale
z wykorzystaniem profesjonalnych rekwizytów i nietypowej ścieżki dźwiękowej. Z wielkim namaszczeniem odtwarzali nowoczesną wersję „Balladyny”. W trakcie przedstawienia nie wszystkie kwestie dało się słyszeć, gdyż śmiech rozbawionych widzów zagłuszał niekiedy dialogi wypowiadane przez Skierkę, Chochlika czy Kirkora.
Przygotowanie spektaklu zajęło aż osiem miesięcy, ponieważ niewątpliwie była to sztuka trudna, stanowiąca niemałe wyzwanie dla początkujących aktorów. Jednak wysiłek i zaangażowanie, jakie włożyli w niezliczone ilości prób, opłaciły się, gdyż całość wypadła bardzo dobrze, czego potwierdzeniem były nieustające brawa publiczności składającej się nie tylko z uczniów, nauczycieli, ale też
z zaproszonych rodziców.

  • „ŚPIEWAJĄCY Z WILKAMI”

W związku z nadesłaniem (pod koniec kwietnia br.) przez Krynicką Organizację Turystyczną zaproszenia na III Spotkanie z Piosenką Turystyczną, uczestnicy warsztatów teatralnych ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Złockiem podjęli działania związane z wzięciem udziału w w/w konkursie.
Uczniowie rozpoczęli swoja pracę od przygotowania repertuaru. Poszukiwania ciekawych piosenek nie trwały długo, gdyż już po kilku dniach młodzież zdecydowała się zaśpiewać „Wieczorne krajobrazy” i „Ziemia toczy” Starego Dobrego Małżeństwa. Próby miały charakter twórczych impresji, każdy z uczestników warsztatów poddawał swoje propozycje, co do choreografii i inscenizacji wykonywanej piosenki.
29 maja świetnie przygotowany zespół o nazwie „Śpiewający z wilkami” wyruszył w stronę Pijalni w Krynicy – Zdroju, gdzie odbywały się eliminacje.
Około godz. 13 wszystko już było wiadomo, jury poznało się na talencie muzycznym i teatralnym młodych artystów i przyznało pierwsze miejsce. Owacjom nie było końca.

  • „AWANTURA W SZKOLE”

Z kolei 14 października bieżącego roku miał miejsce spektakl przygotowany z okazji obchodów Dnia Komisji Edukacji Narodowej.
„Awantura w szkole” było to przedstawienie oprawione w konwencję zabawy
i nauki charakterystyczną dla szkolnego środowiska. W aranżacji sceny można było dostrzec inspirację salami lekcyjnymi. Spektaklowi towarzyszyła muzyka na żywo, która sprawiła, że ta inscenizacja została przyjęta z dużą aprobatą widowni. Jeśli chodzi o aktorów – amatorów była to dla nich wspaniała zabawa, dająca im radość i satysfakcję, gdyż każdy miał możliwość pokazania na scenie swoich zdolności i umiejętności.

  • JASEŁKA

Zeszłoroczne jasełka zobaczyli prawie wszyscy uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Złockiem. Mocną stroną spektaklu była na pewno świetna gra aktorów, którzy z pełną ekspresją
i przeżyciem dawali widzom możliwość głębszego przeżycia tego jakże metafizycznego wydarzenia. Wspominając o aktorach, nie można zapomnieć
o chórze, wykonującym przepiękne pieśni bożonarodzeniowe.
Atutem jasełek była również scenografia. Na scenie nie występował natłok rekwizytów, były natomiast przedmioty, mające określoną rolę i wymowę symboliczną. Oprócz partii dialogowo – wokalnych na wielką uwagę zasługiwał dobór kostiumów oraz niecodzienna charakteryzacja.

Zobacz galerię zdjęć


„Podróż w krainę baśni” w Powroźniku

23 i 25 lutego 2010 r. członkowie koła teatralnego ze Szkoły Podstawowej w Powroźniku przedstawili kolegom i koleżankom oraz rodzicom i przedszkolakom inscenizację pt.:  „Podróż w krainę baśni”. Bajkowe postacie i autorzy baśni zachęcali widzów do czytania książek i odwiedzania szkolnej biblioteki. Robili to za pomocą gry aktorskiej, humoru, piosenki, kostiumów oraz kolorowej scenografii. Podczas spektaklu widzowie mieli także okazję uczestniczyć w konkursie sprawdzającym znajomość najbardziej znanych i lubianych baśni.

mgr Dorota Hyjek

Zobacz galerię zdjęć


Przygotowujemy scenografię do przedstawienia „Podróż w krainę baśni”

Po zaprezentowaniu swoich umiejętności w konkursie „Pięknego czytania” zabraliśmy się ochoczo do przygotowania przedstawienia, które zaprezentujemy w lutym. Przydział ról, nauka tekstu i ruchu scenicznego, to nie wszystko. Uruchomiliśmy wyobraźnię i zaczęły powstawać kolejne elementy scenografii. Wykorzystując materiały, które otrzymaliśmy w ramach projektu, mogliśmy zastosować w naszych pracach różnorodne techniki plastyczne. Chociaż czasami biblioteka zamieniała się w pracownię plastyczną , to autorzy baśni chyba mogą być z nas dumni.

Zobacz galerię zdjęć

mgr Dorota Hyjek


Jasełka w Żegiestowie

6 stycznia członkowie grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej w Żegiestowie wystawili Jasełka. 13 dzieci z dużym zaangażowaniem, z pomocą rodziców przygotowywało ten występ. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach nawet w soboty. Przedstawienie bardzo się podobało przybyłym na występ mieszkańcom Żegiestowa.

Zobacz galerię zdjęć

mgr Beata Gromczyńska


Kolędowanie w Lubotinie 21 grudnia 2009 r.

Chórek szkolny SP nr 1 w Muszynie, działający w ramach projektu Spotkania ze Sztuką zaprezentował koncert kolęd i piosenek bożonarodzeniowych w budynku Urzędu w Lubotinie, gdzie odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe. Celem spotkania była wspólna integracja, poznanie zwyczajów bożonarodzeniowych obu kultur oraz nauka kolęd polskich i słowackich. Wspólne kolędowanie wniosło dużo radości.

mgr Anna Zielińska


Występy Bożonarodzeniowe w Muszynie

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chórek, działający przy SP nr 1 w Muszynie, ubarwił akademię szkolną kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi. Nie był to jednorazowy występ, bo już w czwartek 17 grudnia 2009r. dzieci zaprezentowały się w Ośrodku Pomocy Dla Osób Niepełnosprawnych, gdzie zostali bardzo serdecznie przyjęci przez pensjonariuszy ośrodka.

Zobacz galerię zdjęć

mgr Anna Zielińska


IX Dzień Papieski

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.”
Jan Paweł II

W tym roku obchodziliśmy IX Dzień Papieski. Łącząc się duchowo z całym pokoleniem Karola Wojtyły, upamiętniliśmy dzień pod nazwą „Jan Paweł II-Papież Wolności” w naszym gimnazjum w Muszynie. 16 października 2009,uczniowie uczestniczący w projekcie „Dobry start, lepsza przyszłość” zaszczycili uczniów i nauczycieli gimnazjum wspomnieniami papieża Polaka, jego twórczości i działalności, mających wpływ na całokształt życia wielu Polaków, uczniów, rodziców oraz nauczyciel.Uczennica klasy IIa gimnazjum prezentowała swoje wiersze autorskie dotyczące Jana Pawła II, a reszta uczniów biorąca udział w „Spotkaniach ze sztuką” uświetniła tę okoliczność pieśniami i wspomnieniami wydarzeń historycznych, które zainspirowały nas do działania.

Zobacz galerię zdjęć

mgr Agnieszka Szkrobut


Experientia optima magistra est - doświadczenie jest najlepszym nauczycielem

13 października Koło teatralne „Dyrdymałki” uświetniło tradycję obchodów Dnia Nauczyciela przy ZSO w Muszynie. Zebrali się nauczyciele i dyrektorzy, a także gościnnie wizytator. Impreza uwieńczona poczęstunkiem i nagrodami dla wybitnie zasłużonych nauczycieli ZSO przebiegała w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Uczniowie gimnazjum i nauczycielki (mgr Agnieszka Szkrobut i mgr Angelika Buliszak) należący do kółka mają możliwość już drugi rok uczestniczyć w projekcie unijnym „Dobry start lepsza przyszłość”, dzięki czemu rozwijają swoje zdolności sceniczne, wokalne i komunikacyjne.

Zobacz galerię zdjęć

mgr Agnieszka Szkrobut


„Gawęda o Królu Błystku” uczymy się przez zabawę

Do podpisywania prac, które powstały na zajęciach po przeczytaniu Gawędy o Królu Błystku, wykorzystaliśmy litery wycięte z kolorowych gazet. Najwięcej trudności ale też zabawy przysporzyły dzieciom rozsypanki sylabowe z przysłowiami nt. przyjaciół.
Po zakończonych zajęciach zawsze pamiętamy o porządkowaniu teczek, które uczestnicy otrzymali w ramach projektu. Zawartość teczek, czyli materiały do pracy są ważnym elementem każdych zajęć. Teczki są podpisane, niektóre są ozdobione dodatkowymi motywami rysunkowymi np. słoneczka, kwiatki lub samochody.
 

mgr Monika Czermińska


Spotkania ze sztuką konkurs „Pięknego czytania”

14 października w ramach prowadzonych zajęć „Spotkania ze sztuką” w Szkole Podstawowej w Powroźniku przeprowadzono konkurs „Pięknego czytania”. W konkursie dla klas IV-VI wybrani zostali Mistrzowie Pięknego Czytania. Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragment wybranej książki przed szanownym Jury oraz kolegami i koleżankami. Było wesoło, poważnie, a nawet romantycznie, zależnie od czytanego fragmentu. Wszyscy zaprezentowali bardzo dobrą technikę czytania, ujawniły się także talenty aktorskie.
A oto laureaci konkursu, którym serdecznie gratulujemy:
I miejsce: Alicja Maczuga z klasy IV i Kamil Przybycień z klasy VI
II miejsce: Anna Cebula z klasy V
III miejsce: Anna Jarzębak z klasy IV.

Zobacz galerię zdjęć

mgr Dorota Hyjek


„Królewna Śnieżka” w Żegiestowie

27 maja 2009r uczestnicy zajęć „Spotkania ze sztuką” ze Szkoły Podstawowej w Żegiestowie wystawili inscenizację bajki pt. „Królewna Śnieżka”. Przedstawienie było prezentem dla mam z okazji ich święta. Był to ostatni zaplanowany na ten rok szkolny występ małych akto-rów z koła teatralnego.
Kilkanaście zajęć poświęconych na przygotowanie przedstawienia – opracowanie recytator-skie, nauka tańca i piosenek oraz wykonanie scenografii przyniosło oczekiwany efekt.
Aktorzy ze swojej pracy byli zadowoleni, a publiczności występ się podobał.

mgr Beata Gromczyńska


Wyjazd do teatru Groteska

25.05.2009 r. uczestnicy zajęć „Spotkania ze sztuką” ze szkoły podstawowej w Muszynie i Żegiestowie w ramach programu „Dobry start – lepsza przyszłość” udali się do teatru Groteska do Krakowa. Dzieci obejrzały spektakl teatralny pt. „Lato Muminków”. Po występie, aktorzy przeprowadzili godzinne warsztaty teatralne, podczas których ćwiczono dykcję, ruch sceniczny, wyrażanie emocji za pomocą własnego ciała. Uczniowie zapoznali się z różnymi lalkami używanymi w teatrze Groteska i sami próbowali je „ożywić”.

Zobacz galerię zdjęć

mgr Andrzej Gancarz


Jasełka w Kościele pod wezwaniem Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie

6 stycznia 2009 r. o godz. 17.00 w Kościele pod wezwaniem Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie odbyły się Jasełka. Przedstawienie zostało przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Muszynie pod kierunkiem Pani Renaty Kordos - prowadzącej zajęcia: „Spotkania ze sztuką”. Była to promocja działań naszej szkoły w ramach projektu: „Dobry start - lepsza przyszłość”.
Przygotowania do występu wymagały dużo pracy, ale wysiłek opłacił się.
Wszystkim bardzo podobały się kolorowe stroje młodych aktorów. Kunszt aktorski widzowie nagrodzili gromkimi brawami.
Jest to jedyna parafia - jak powiedział ks. proboszcz Franciszek Niemiec - w której do komunii św. przystąpili: Najświętsza Panienka, Józef, Trzej Królowie, anioł, pastuszkowie, a nawet diabeł i śmierć.

mgr Monika Czermińska


Święto Szkoły Podstawowej Nr 1 im. „Kurierów Sądeckich” w Muszynie

21 stycznia 2009 r. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. „Kurierów Sądeckich” w Muszynie już po raz XXI obchodziła swoje święto – święto nadania imienia szkole. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele danej placówki oraz delegacja rodziców.
Za oprawę muzyczną apelu odpowiedzialny był zespół wokalno-instrumentalny szkoły podstawowej. Po raz kolejny uczniowie rozwijający swoje zdolności w ramach projektu „Dobry start – lepsza przyszłość” w programie „Spotkania ze sztuką” mogli zaprezentować się społeczności szkolnej wykonując szereg piosenek poświęconych patronom naszej szkoły. Do nagłośnienia imprezy wykorzystano, jak zwykle, profesjonalny sprzęt nagłaśniający, zakupiony, w bieżącym roku szkolnym, z funduszy Unii Europejskiej, w ramach realizowanego projektu. Największe brawa w części rozrywkowej otrzymała Angelika Gurbowicz (kl.4b) za piosenkę „Poszedł Arek na wagary” oraz trio w składzie Natalia Strojny (kl. 5b), Magdalena Peregrym (kl. 6b), Agnieszka Skalniak (kl. 5a) za wykonanie szkolnej wersji piosenki „Oj szalała, szalała”.

mgr Anna Zielińska


Międzynarodowa Wigilia w Muszynie

W środę 17.12.2008 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Muszynie rewizytę złożyła delegacja uczniów i nauczycieli z partnerskiej Zakladnej Szkoły w L’ubotinie na Słowacji. Gości przywitał dyrektor ZSO w Muszynie – mgr Andrzej Gancarz. Międzynarodowe spotkanie uświetnił występ uczniów klasy III b szkoły podstawowej, którzy pod opieką wychowawczyni mgr Małgorzaty Mirek przedstawili jasełka. Ważnym punktem integrującym młodzież były warsztaty plastyczno-muzyczne.
Uczniowie polscy i słowaccy wystąpili w repertuarze bożonarodzeniowym, wspólnie wykonywali ozdoby choinkowe oraz uczyli się kolęd polskich i słowackich. Uwieńczeniem wizyty była tradycyjna wieczerza wigilijna. Przy blasku świec składano sobie życzenia, łamano się opłatkiem. Spotkanie to zorganizowane przez mgr Dorotę Sopata i mgr Annę Zielińską, przy współudziale szkolnego zespołu wokalno – instrumentalnego, stanowiło świetną okazję do głębszego poznania przez Słowaków naszych tradycji bożonarodzeniowych i integracji uczniów zaprzyjaźnionych szkół.

mgr Anna Zielińska


Kolędnicy z Muszyny na Słowacji

15 grudnia 2009 r. zespół wokalno–instrumentalny ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. „Kurierów Sądeckich”w Muszynie pod kierownictwem Anny Zielińskiej udał się na występy gościnne do zaprzyjaźnionej szkoły słowackiej w L’ubotinie.
W repertuarze zespołu znalazły się następujące kolędy i pastorałki, w których partie solowe wyśpiewali:
„Cicha noc” – Klaudia Cecko (6b)
„Gwiazdeczka” – Karolina Kosztyła (5b), Patrycja Maślanka (5b), Karolna Jarząb (5b)
„Mroźna cisza” – Karolina Jarząb (5b)
„Zapalcie światła” – Natalia Maczuga (5b)
„Gore gwiazda”
Podczas występu w L’ubotinie po raz pierwszy wykorzystano instrumenty perkusyjne zakupione z funduszy projektu „Dobry start – lepsza przyszłość” (flet, grzechotki, pudełko akustyczne, trójkąty). Polskie piosenki bożonarodzeniowe bardzo podobały się słowackim gospodarzom. Po występach polscy uczniowie zaproszeni zostali na symboliczną wieczerzę wigilijną i obdarowani drobnymi upominkami.

mgr Andrzej Gancarz


 

„Spotkania ze sztuką” w Szkole Podstawowej nr 1 im. „Kurierów Sądeckich” w Muszynie

Zajęcia szkolnego zespołu wokalno-instrumentalnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. „Kurierów Sądeckich” w Muszynie odbywają się, zgodnie z harmonogramem, od 24 września 2009r. Zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie uczęszczają na spotkania i biorą udział w występach.
Już 13 października 2009r. na akademii z okazji Dnia Nauczyciela mogliśmy zaprezentować nabyte umiejętności wykonując szereg piosenek indywidualnie i chóralne. Kolejny występ związany był z 90 - tą rocznicą Odzyskania Niepodległości. Tradycyjne pieśni żołnierskie w wykonaniu zespołu uświetniły huczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole. Szczególnie spodobała się aranżacja piosenki Krzysztofa Klenczona „Biały Krzyż” w wykonaniu Marysi Piwowar (kl. 5a) oraz Klaudii Cecko (kl. 6b).

mgr Anna Zielińska


 

DNIA JEDNEGO O PÓŁNOCY

DNIA JEDNEGO O PÓŁNOCY – pod takim tytułem 6.01.2009 w ZSP w Żegiestowie odbyło się przedstawienie jasełkowe. Występ przygotowali członkowie koła teatralnego, z małą pomocą innych uczniów szkoły. Praca nad jasełkami trwała od października. Młodzież z dużym zaangażowaniem pracowała nad przygotowaniem swoich ról, dekoracji i rekwizytów. Z pomocą przyszli rodzice – mamy uszyły niektóre kostiumy. Efektem tych wysiłków jest dobre zgranie grupy, prawidłowy ruch sceniczny, pokonanie tremy i w końcu udany występ. Na scenie w humorystyczny sposób walczyło wcielone zło – diabły z anielską dobrocią, by w finale zgodnie odśpiewać kolędy, pastorałki i życzyć wszystkim szczęśliwego nowego roku. Niektórzy dorośli widzowie ukradkiem ocierali łzy, nie wiadomo tylko jakie, radości czy wzruszenia.

mgr Beata Gromczyńska


 

Program „Spotkania ze sztuką” SP w Żegiestowie

13 października trzynaścioro uczestników programu „Spotkania ze sztuką” ze Szkoły Podstawowej w Żegiestowie po raz pierwszy zaprezentowało swoje umiejętności aktorskie. Przedstawili scenki kabaretowe z życia szkoły na akademii z okazji Dnia Nauczyciela. Podwójna „13” wcale nie była pechowa, mimo wielkiej tremy występ był udany i entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, wśród której znajdowali się uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły.

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska